22.08.15

Кодекс мережевої поведінки


Спільноти

Чому люди об'єднуються у спільноти? Як це відбувається?

Історію нормативних спільнот Яків Фельдман розпочав ще з кочівних племен та необхідності об'єднуватись. Саме новий Гомо Сапієн вбачав потребу та вмів об'єднуватись у спільноти більші за 3-4 особи.
З'являються спільноти, де відсутні досягнення конкретних цілей, а лише передавання традицій, інформації. Знання, які циркулюють у цих спільнотах не перевіряється на практиці. Перші "університети" розповсюджували знання серед спеціалістів досить відкрито.

Щодо порівняння формальних спільнот та вільних (хвиль), то опираючись на праці інших вчених, Я.Фельдман категоричний: об'єднання, подібні збирання дітей у класах організовує насилля та виправдовує диктатуру та тоталітаризм. Хвилі об'єднуються природнім шляхом, людина може допомагати одним хвилям на приносити користь іншим. Рух у хвилях - це лише особистий вибір і ніяка держава не в змозі такі об'єднання контролювати.

Що потрібно і альпіністу і футболісту в спілкуванні з собі подібними? Звичайно, спільні інтереси. У функціональних спільнотах це може бути прагнення до мети, прагнення до перемоги в поєдинку. Для успішного співіснування важливий загальний темперамент учасників. Співпраця для всіх учасників команди передбачає загальну карту завдань, яка приводить до успіху.
Ознаки функціональної спільноти: команда, сценарій, правила...Тому - правила 

Без них ніяк.
Іноді, під час цитування Загальних положень  та умов користування службами компанії Google у розділі "Інформаційна культура", мала у відповідь безпідставне "самі придумуєте правила".

Жодних фантазій на вільну тему.  Все давно придумали до нас. Всі вони, якщо в загальному характеризувати, як 10 заповідей: не ображай, будь чемним, будь чесним, будь уважним....

За дослідженнями Якова Фельдмана, є певні рівні спілкування, деякі з них непристойно демонструвати на людях. На публіці починається дотримання певних правил. Поліцейський, який підходить до вас, спочатку представиться.

Кілька порад від лідерів GEG:


1. Співпраця. Ми працюємо разом! Ми можемо багато чому навчитися один в одного. Обмінюватись знаннями, брати участь в обговореннях у спільноті Google+  й допомагати один одному.

2. Участь. Це наша спільнота, а, ви - її частина! Об'єднання в групи не означає лише споживання, спілкування - це постійний зворотній зв'язок.

3. Ми всі різні, починаючи від державних управлінців до приватних шкільних педагогів, вихователів з дошкільних закладів до викладачів університетів. Нам потрібно погоджувати терміни, звичні для когось й незрозумілі іншим звороти. Так що ми будемо весь час погоджувати та уточнювати терміни.

5. Будьте уважні. Ми все ж частина однієї громади, тому дружити, бути привітними, і залишатись хорошими (яких переважна більшість у мережі) людьми - наш вибір. .

6. Будьте шанобливими і конструктивним. Іноді ми нервові й особливі сухі звороти здаються нападками. Не робіть поспішних висновків. Шанобливе й конструктивне спілкування передбачає обговорення й непогодження з ідеями, іншим трактуванням термінів, доведення своєї точки зору без обговорення особистості за особистісних звертань. Не потрапляйте в полум'я, переходячи на особистісні нападки.

7. Кожен може взяти на себе відповідальність для позитивного іміджу спільноти і взяти на себе ініціативу розвіяти напругу та зупинити потенційного розпалювача вогню або й зупинити негативний потік якомога раніше модераторів.

Подумайте, перш ніж відправити публікацію.
Чи вважаєте це повідомлення таким важливим, щоб його читали сотні людей у спільноті?
Чи відповідає зображення сонечка чи котика без анонсу темі та розділам спільноти?
Чи не розсилаєте ви спам? Чи не рекламуєте ви власні проекти, які не популярні на вашій сторінці, але іноді й протирічать темі нашої спільноти?

Дуже цікавий

Кодекс поведінки Ubuntu v 2.0


Хоча він і створений для співпраці в конкретному проекті, але цінність його для різних спільнот досить велика.

Спільнота - це демонстрація спілкування людства один з одним. Існування самого слова захоплює дух людського буття.

Ми хочемо продуктивних, позитивних, щасливих і гнучких спільнот, які можуть вітати нові ідеї в будь-якій складній області, поліпшувати процес спілкування з кожним роком, і розвивати співпрацю між групами з різними потребами, інтересами і навичками.

Ми отримуємо натхнення від різноманітності і активно шукаємо участі від тих, хто здатен її підвищувати. Цей Кодекс поведінки існує для того, щоб різні групи співпрацювали для взаємних вигоди й задоволення.

Кодекс поведінки визначає, як ми будемо вести себе в громадських місцях або в приватних ситуаціях, коли сторонні будуть судити наші дії. Ми очікуємо, що кодекс стосуватиметься всіх, хто представляє групу офіційно або неофіційно, стверджує приналежність до неї або безпосередньо бере активну участь.

Наші золоті прагнення:


Будемо уважними

Результат нашої роботи буде використовуватися іншими людьми, і ми, в свою чергу, будемо залежати від думки інших. Будь-яке рішення вплине на користувачів і на колег, і ми повинні враховувати всі деталі при прийнятті рішень.


Будемо шанобливими

Розбіжності в думках не є причиною для недолугих манер. Ми працюємо разом, щоб вирішити конфлікти інтересів, припускаємо лише добрі наміри і робимо все можливе, щоб діяти в рамках симпатії. Ми не дозволяємо розчаруванням перетворюватися на особистісні напади. Спільнота, де люди відчувають себе незатишно або під загрозою, не є продуктивною.


Беремо на себе відповідальність за свої слова й свої дії

Ми можемо все ж таки робити помилки. Коли ми їх робимо, то беремо на себе відповідальність за них. Якщо хтось був занадто знервованим чи образив когось, ми уважно вислухаємо і шанобливо вибачимо, та вирішимо, як виправити несправедливість.


Будемо спільнотою

Все, що ми створюємо - це складне ціле з безліччю деталей, це сума багатьох мрій. Співпраця між командами, які мають свої власні цілі і бачення мети важлива. Але для спільної справи загальна мета цінніша, ніж сума його частин, кожна частина - це докладені зусилля, щоб зрозуміти цілісність.

Співпраця знижує навантаження й підвищує продуктивність нашої роботи. І внутрішньо і зовні, ми святкуємо позитив від співпраця. Скрізь, де тільки можливо, ми працюємо в тісній співпраці з реальними проектами та з учасниками інших в спільнотах вільного програмного забезпечення, щоб координувати наші зусилля. Ми вважаємо за краще працювати прозоро і залучати зацікавлених якнайшвидше.


Значення рішучості, ясності й консенсусу

Розбіжності, соціальні і технічні розбіжності - це нормально, але ми не дозволяємо їм накопичуватись, нагнітатись, залишати їх у невизначеності для узгодженості подальшого напрямку дій.

Ми очікуємо, що учасники проекту прикладатимуть усі зусилля, щоб вирішити розбіжності конструктивно.Коли вони не можуть цього зробити, ми переносимо справу в спеціальні структури з призначеними керівниками та забезпечуємо ясність.


Зверніться по допомогу, коли невпевнені

Ніхто не очікує, щоб всі будуть досконалими в цій спільноті. Звичка спочатку задавати питання служитиме уникненню багатьох проблем пізніше, так що всі питання заохочуються, хоча вони можуть бути спрямовані й на відповідному форумі. Ті, хто просять повинні реагувати на корисні поради і бути чемними у відповідь.


Виходьте дбайливо

Коли хтось іде з проекту, ми просимо, щоб він зробив це з мінімальними перешкодами для подальшого просування проекту. Він повинні сказати людям, що йде і вжити необхідних заходів для гарантій, що інші можуть продовжити  в тому місці, де й зупинилися.

Лідерство, ініціатива й відповідальність


Ми всі можемо демонструвати ці якості і в дебатах і в інших ситуаціях. Ініціатива до подальших кроків може бути здійснена будь-ким. Якщо є нагода та можливість представити себе або свої заходи, немає необхідності чекати визнання, просто організовуйте, пропонуйте заходи. Ми закликаємо нових учасників, відчувати себе так, що завжди є можливість вести за собою, пропонувати заходи, експериментувати, якщо вони відчувають натхнення для інновацій, що могли б поліпшити проект.

Делегація зверху

Відповідальність за проект починається з "шляхетного диктатора", який делегує конкретні обов'язки і відповідні повноваження серії команд, порад і конкретних дій, з цього періоду стартує Громадська рада (ГР). Ця Рада або її делегований представник розсудить в будь-якій суперечці.

Ми талановиті фахівці; ми делегувати прийняти рішень, прийняти управління і керівництво, обрали старші органи найбільш здібних і досвідчених кандидатів.

Підтримка делегування

Номінації на управління та Ради висувається на розсуд усіх учасників, однак Громадська рада буде шукати шляхи підтримки спільноти до підтвердження призначення лідера.

Лідерство є не нагородою, правом, або назвою; це привілей, відповідальність і мандат. Лідер буде зберігати свій статус лише до тих пір, поки він матиме підтримку тих, хто делегував  його на ці повноваження.


Ми цінуємо обговорення, дані і рішучість


Ми збираємо думки, дані і зобов'язання від зацікавлених сторін, перш ніж приймати рішення. Ми очікуємо, що лідери команди, допомагатимуть приймати рішення в розумний термін, щоб зробити рішучі вказівки або бути готовими взяти на себе рішення самостійно, коли консенсусу не вистачає, а також взяти на себе відповідальність за реалізацію.

Кволі рішення - все ж не рішення: ясність напрямку має значення сама по собі. Іноді всі деталі питання недоступні, або консенсус невловимий. Різні ситуації не є гарантією ідеальності рішення щоразу, - ми прагнемо і усвідомлюємо, що можна помилятися, вчитися, потім помилятися менше. Це краще, ніж відкладати рішення на майбутнє, на невизначений термін.

Ми визнаємо, що проект працює краще, коли ми довіряємо команді, розкриваємо усі деталі для вирішення проблеми, щоб прийняти рішення на користь проекту. Якщо ми дізнаємося про рішення, з яким ми не згодні, то можемо об'єднатись у відповідну команду, щоб знайти спільну мову. Питання  не в тому, що у нас є структури управління, які можуть переглянути рішення. В кінці кінців, якщо рішення було прийнято людьми, відповідальними за це, і за підтримки керівництва проектом, воно стане остаточним. Жоден з нас не очікує, що всі стануть погоджуватися з кожним рішенням, і ми високо цінуємо готовність працювати в проекті кожного та прагнення допомогти його створити і завершити, навіть у випадках, коли ми самі прагнемо робити це по-іншому.

Відкритість талановитих фахівців

Ми запрошуємо всіх, від будь-якої компанії, взяти участь у будь-якій частині проекту. Наша спільнота є відкритою, і ніякої відповідальності за твої дії не здійснюється будь-ким іншим. Твій особистий вклад демонструє необхідний для всіх потенціал і компетентність.

Робота в команді

Загальні наміри лідера є успіхом команди

"Віртуозність одного судять за вчинками; лідера судять за діями команди." Лідер знає, коли діяти і коли відступати. Він знає, коли делегувати роботу, і коли брати її на себе.

Кредит довіри


Гарний керівник не шукає уваги, але спонукає членів команди до співпраці. Керівники можуть бути більш помітними, ніж члени команди, іноді використовують цю видимість, щоб виділити неперевершену роботу інших.


Сміливість і уважність


Лідерство вимагає сміливих рішень, які іноді не будуть популярними або  розумітися для широкого загалу чи згодою абсолютно всіх. Ми цінуємо мужність приймати такі рішення, оскільки вони дозволяють проекту рухатися вперед швидше в цілому, ніж коли б ми витрачали час на розбір дріб'язкових розбіжностей та якщо ми постійно жадали повного консенсусу. Тим не менш, сміливість вимагає уважності; приймати сміливі рішення добре, але варто пам'ятати про проблеми, які вони представлять іншим, і працювати так, щоб пом'якшити наслідки рішень на інших. Внесення змін та їх чітке попереднє обгрунтування так само важливе, як і здійснення самої зміни.

Конфлікти інтересів


Ми очікуємо, що лідери повинні знати, коли вони суперечили через зайнятість в інших проектах або вони не приймають участь в суперечках, утримуються від них свідомо або делегують прийняття рішень іншими, які можуть корисними. Ми очікуємо, що всі, хто бере участь у проекті робить це з метою зробити життя кращим для всіх користувачів.

Якщо ви сумніваєтеся, попросіть у колег поради, вислухайте інші думки. Потенційні конфлікти інтересів важливі для вирішення; учасники в якості лідерів діють, щоб гарантувати, що рішення заслуговує на довіру, навіть якщо воно повинно бути іноді непопулярним, важким або сприяти інтересам однієї групи на шкоду іншій.


Цей Кодекс не є вичерпним або повним. Це не книга правил; він може бути переглянутим в залежності від нашого загального розуміння, загальної ситуації, що склалась та загальній меті.

Кодекс поведінки Ubuntu ліцензований під Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License. Ви можете повторно використовувати його для вашого власного проекту та змінювати його за бажанням!